PSS30S71F6 240Vrms 90.9W Diode Power Modules DC/AC inverter
Shenzhen Hongxinwei Technology Co., Ltd
Contact Now
Brand Name : Mitsubishi Electric
Model Number : PSS30S71F6
Certification : ROHS
Place of Origin : CHINA
MOQ : 9PCS
Price : NEGOTIABLE
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 1152PCS/WE4EK
Delivery Time : 2-3DAYS
Packaging Details : 288PCS/BOX
Configuration : 6-Pack
Pd - Power Dissipation : 90.9W
Minimum Operating Temperature : - 20 C
Maximum Operating Temperature : + 100 C
AC : 100~240Vrms
DC : 400V or below
Contact Now
PSS30S71F6 With Temperature Output Function Diode Power Modules
1.MAIN FUNCTION AND RATINGS
3 phase DC/AC inverter
600V / 30A (CSTBT)
N-side IGBT open emitter
Built-in bootstrap diodes with current limiting resistor
2.APPLICATION
AC 100~240Vrms(DC voltage:400V or below) classlow power motor control
3.INTEGRATED DRIVE, PROTECTION AND SYSTEM CONTROL FUNCTIONS
● Fault signaling : Corresponding to SC fault (N-side IGBT), UV fault (N-side supply)
● Temperature output : Outputting LVIC temperature by analog signal
● Input interface : 3, 5V line, Schmitt trigger receiver circuit (High Active)
4.INTERNAL CIRCUIT
5.Control terminals
6.4 VOT output circuit
Q1. What is your terms of packing?
Q2. What is your MOQ?
A:We provide you small MOQ for each item, it depends your specific order!
Q3. Do you test or check all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test and check all goods before delivery.
Q4: How do you make our business long-term and good relationship?
We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
Q5: How to contact us?
A: Send your inquiry details in the below,Click "Send"Now!!!
Product Tags:
90.9W Diode Power Modules
240Vrms Diode Power Modules
PSS30S71F6
Quality PSS30S71F6 240Vrms 90.9W Diode Power Modules DC/AC inverter for sale
PSS30S71F6 240Vrms 90.9W Diode Power Modules DC/AC inverter Images