STM32L051T8Y6DTR 16/32Bits 88µA ARM Microcontrollers MCU
Shenzhen Hongxinwei Technology Co., Ltd
Contact Now
Brand Name : ST
Model Number : STM32L051T8Y6DTR
Certification : ROHS
Place of Origin : TAIWAN
MOQ : 10PCS
Price : NEGOTIABLE
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 50000PCS/WEEK
Delivery Time : 2-3DAYS
Packaging Details : 5000PCS/REEL
power supply : 1.65 V to 3.6 V
temperature range : -40 to 125 °C
Standby mode (2 wakeup pins) : 0.27 µA
Stop mode (16 wakeup lines) : 0.4 µA
MHz in Run mode : 88µA
Factory Pack Quantity : 5000
Contact Now
STM32L051T8Y6DTR ARM Microcontrollers - MCU 16/32-BITS MICROS
1.Features
•Ultra-low-power platform
– 1.65 V to 3.6 V power supply
–-40 to 125 °C temperature range
– 0.27 μA Standby mode (2 wakeup pins)
– 0.4 μA Stop mode (16 wakeup lines)
– 0.8 μA Stop mode + RTC + 8-Kbyte RAM retention
– 88 μA/MHz in Run mode
– 3.5 μs wakeup time (from RAM)
– 5 μs wakeup time (from Flash memory)
•Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ with MPU
– From 32 kHz up to 32 MHz max.
– 0.95 DMIPS/MHz
•Memories
Up to 64-Kbyte Flash memory with ECC
– 8-Kbyte RAM
– 2 Kbytes of data EEPROM with ECC
– 20-byte backup register
– Sector protection against R/W operation
•Up to 51 fast I/Os (45 I/Os 5V tolerant)
•Reset and supply management
– Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
– Ultra-low-power POR/PDR
– Programmable voltage detector (PVD)
•Clock sources
– 1 to 25 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– High speed internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
– Internal low-power 37 kHz RC
Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz RC
– PLL for CPU clock
•Pre-programmed bootloader
– USART, SPI supported
Development support
– Serial wire debug supported
Rich Analog peripherals
– 12-bit ADC 1.14 Msps up to 16 channels (down to 1.65 V)
– 2x ultra-low-power comparators (window mode and wake up capability, down to 1.65 V)
•7-channel DMA controller, supporting ADC, SPI, I2C, USART, Timers
•7x peripheral communication interfaces
– 2x USART (ISO 7816, IrDA), 1x UART (low power)
– Up to 4x SPI 16 Mbits/s
– 2x I2C (SMBus/PMBus)
•CRC calculation unit, 96-bit unique ID
2.
3.Why choose us?
100% new and originao with Advantage price