Model Number : S-1142B33I-E6T1U
Certification : ROHS
Place of Origin : CHINA
MOQ : 10PCS
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 80000PCS/WEEK
Delivery Time : 2-3DAYS
Packaging Details : 2000PCS/REEL
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 200mA
Number of Outputs : 1 Output
Input Voltage MAX : 50 V
Output Type : Fixed
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Dropout Voltage : 720mV
Load Regulation : 20 mV
Factory Pack Quantity : 2000
S-1142B33I-E61U Electronic Integrated Circuits LDO Voltage Regulators ABLIC
The S-1142A/BxxH Series operates at a high maximum operating voltage of 50 V and a low current consumption of 4.0
A high heat radiation HSOP-6 package enables high-density mounting
2. Features
Output voltage: 2.0 V to 15.0 V, selectable in 0.1 V step
Input voltage: 3.0 V to 50 V
Input and output capacitors:A ceramic capacitor of 0.1 F or more can be used.
Built-in overcurrent protection circuit:
Built-in ON / OFF circuit: Ensures long battery life.
Operation temperature range: Ta = -40°C to +105°C Lead-free (Sn 100%), halogen-free
3.Applications
Constant-voltage power supply for electrical application for vehicle interior
Constant-voltage power supply for home electric appliance
4.Block Diagram
5.Product Name Structure
6.Pin Configuration
7.
Why choose us?
100% new and originao with Advantage price
High efficiency
Fast Delivery
Professional team service
10 Years Experience Electronic components
Electronic components Agent
Advantage logistic discount
Excellent After-sales Service
ABLIC S-1142B33I-E6T1U 720mV 200mA LDO Voltage Regulators Images |